Αποστολέας Θέμα: Kveik και ψευδο-laggers(Voss - Lutra)  (Αναγνώστηκε 406 φορές)

feronimus

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Kveik και ψευδο-laggers(Voss - Lutra)
« στις: 21/11/2021, 13:53:55 »
Καλησπέρα σε όλους!

Εδώ και αρκετούς μήνες και ειδικά με τον καύσωνα το καλοκαίρι πειραματιζόμουν με Kveik(ποικιλία VOSS) μαγιά  και τα απίστευτα αποτελέσματα που έχει σε διάφορες θερμοκρασίες.

Είμαι τόσο ευχαριστημένος με την ταχύτητα και τις γεύσεις για pale ales, Ipa  κτλπ που έφτιαξα ένα θάλαμο ζέστης απο ένα χαλασμένο ψυγείο και μία παλιά θερμοφόρα για να φτιάχνω με Voss και τον χειμώνα.

Ψάχνοντας λοιπόν τους τελευταίους μήνες τις διαφορετικές ποικιλίες kveik (commercial όχι farmed), έπεσα πάνω σε μία ποικιλία απο την Omega Yeast την OYL-071 ή και Lutra ή οποία λέει είναι ιδανική σε χαμηλές θερμοκρασίες (20-25) για "laggers". https://omegayeast.com/yeast/kveiks/lutra-kveik

Οπότε τα ερωτήματα μου είναι τα εξείς:

  • Έχει κανείς πειραματιστεί με ποικιλίες kveik?
  • Έχει δει κανείς σημαντική διαφορά ανάμεσα σε διαφορετικές ποικιλίες και ειδικά lutra vs voss? 
  • Και από που προμηθευτήκατε αυτές τις ποικιλίες γιατί Ελλάδα βρίσκω μόνο Voss και για να φέρω βρίσκω μόνο από Αυστραλία με 60 ευρώ minimum μεταφορικά(εννοείτε θα επαναχρησιμοποιείτε μετά).


Mageloop

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 345
    • Προφίλ
Απ: Kveik και ψευδο-laggers(Voss - Lutra)
« Απάντηση #1 στις: 21/11/2021, 16:49:31 »
Βρου ακούς...γίναμε πολλοί που θέλουμε κι αλλες Kveik... κανόνισε!
May the Yeast be with you!
Το Discord του Beer Deli άνοιξε και σε περιμένει  https://discord.gg/zDNV9aE

Brewmaster

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.864
    • Προφίλ
    • Beer & Deli
Απ: Kveik και ψευδο-laggers(Voss - Lutra)
« Απάντηση #2 στις: 24/11/2021, 19:18:05 »
Αν θέλετε μπορώ να κοιτάξω αν κάποιος προμηθευτής μου έχει. Στείλτε μου ενα μέιλ με αυτά που θελετε, μαζί με τις ποσότητες και θα το κοιτάξω.
Turn the page.....

beerme

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Kveik και ψευδο-laggers(Voss - Lutra)
« Απάντηση #3 στις: 24/11/2021, 22:08:38 »
Παντως και την VOSS να χρησιμοποιησεις σε θερμοκρασια 20-25, θα σου βγαλει ουδετερα χαρακτηριστικα.

feronimus

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Kveik και ψευδο-laggers(Voss - Lutra)
« Απάντηση #4 στις: 24/11/2021, 22:45:12 »
Αν θέλετε μπορώ να κοιτάξω αν κάποιος προμηθευτής μου έχει. Στείλτε μου ενα μέιλ με αυτά που θελετε, μαζί με τις ποσότητες και θα το κοιτάξω.

Good to know. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Παντως και την VOSS να χρησιμοποιησεις σε θερμοκρασια 20-25, θα σου βγαλει ουδετερα χαρακτηριστικα.

Έχω βγάλει μία πολύ καλή με VOSS όντως, τώρα lagger δεν ξέρω αν ήταν πάντως ήταν καλή!! Επειδή διαβάζω πολλά online και σε ξένα blogs, και έχει πολύ ψωμί αυτή η κατηγορία πιο πολύ με ενδιέφερε να ξέρω αν τις έχει δοκιμάσει κανένας, αν ναι πού τις βρήκε, και όντως έχουν τόσο μεγάλη διαφορά όση λένε αρκετοί. Ειδικά αν έχει κάποιος κάποια farmed ποικιλία. 

Mageloop

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 345
    • Προφίλ
Απ: Kveik και ψευδο-laggers(Voss - Lutra)
« Απάντηση #5 στις: 01/12/2021, 22:22:04 »
Ετοιμάζομαι να δοκιμάσω Voss σε θερμοκρασίες 15-20οC. Θα ενημερώσω γι αποτελέσματα
May the Yeast be with you!
Το Discord του Beer Deli άνοιξε και σε περιμένει  https://discord.gg/zDNV9aE

beerme

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Kveik και ψευδο-laggers(Voss - Lutra)
« Απάντηση #6 στις: 02/12/2021, 13:22:06 »
θα σου συνιστουσα να μην πας πολυ χαμηλα. θα ελεγα το χαμηλοτερο στους 18